Ana SilentScream, ešportnica

Manj kot mesec dni po koncu zimskih olimpijskih iger v Sočiju smo Slovenci lahko ponosni na uspehe svojih športnikov v zimskih disciplinah. Z usvojitvijo dveh zlatih medalj Tine Maze v alpskem smučanju smo zaključili barvni set, ki smo ga pridružili tistemu s poletnih olimpijskih iger. Naši cilji so zrasli. Kdaj pa lahko pričakujemo barvni set z olimpijskih iger v računalniških igrah?

Ob finalu 3. svetovnega turnirja v League of Legends med ekipama Royal Club s Kitajske in SK Telecom T1 iz Koreje je prišlo v Staples center v Los Angelesu več kot 16.000 navijačev. Prenos finala si je ogledalo 32 milijonov gledalcev. LoL je trenutno najbolj popularna računalniška igra, ki se uvršča med profesionalne e-športe.

Pogovarjali smo se s študentko magistrskega programa medijskih komunikacij, grafično dizajnerko in profesionalno igralko Ano Filip.

Kdo si, kaj počneš?

Sem Ana “SilentScream” s Hrvaške, študiram in od avgusta 2013 igram League of Legends za Impressive Gaming klan. Vse uradne spopade oddajam v živo. Stream: twitch.tv/pik4pii

Kako poteka tvoj običajen dan?

AnaSilentScr3am (2)

Zjutraj/popoldne grem na faks, od 19.00 do 23.00 zvečer imam trening z ekipo, ko tudi streamam. Vsako nedeljo ob 16.00 imamo Electronic Sports League tekme.

Kako bi opisala League of Legends na kratko?

League of Legends je večigralska spletna bojna arena ali MOBA s preko 30 milijoni igralcev. Strateška igra. Nasproti si stojita dve ekipi s po tremi ali desetimi igralci, odvisno od virtualnega ozemlja, na katerem igramo. Z ekipo običajno igram 5v5 način, ki ima 3 nivoje + “Jungle”.

Kaj je tvoja naloga?

V skupini imam vlogo “Junglerja”. Pridobivam zlato in višam izkustvene točke s pobijanjem nevtralnih pošasti v »Jungle«, gozdu, ki predstavlja območje med bojnimi prazninami. Na kratko, krepim soigralce in pomagam, da lažje premagajo nasprotnike.

Kako postanes ešportnik/ešportnica?

Elektronski šport je izraz, ki velja za vsa tekmovanja v igranju video iger. Uradnih turnirjev je vedno več. Najbolj znana sta World Cyber Games in Intel Extreme Masters. Največje tekmovanje v LoL je League of Legends Championship Series, v katerem tekmujejo najboljše ekipe na svetu. Kako postaneš e-športnik? You need to love gaming and be dedicated to it! 😀

Koliko ljudi se ukvarja z igranjem za denar? Je med njimi veliko žensk?

V klanu imamo 75 ljudi in igramo več iger: LoL, CounterStrike: Global Offensive, DOTA2 in Minecraft. V moji ekipi je 6 žensk – od tega je ena rezerva, jaz sem vodja ekipe in administratorka. Žensk v LoL je vsako leto več. V Facebook skupnosti imamo več kot 1700 članic, večinoma iz Evrope.

Kako gledajo na to družina in prijatelji?

Najpomembnejša – družina – od nje imam vso podporo in me nikoli ni odvračala od igranja. Prijatelji, ki ne igrajo, želijo, da bi z njimi preživela več časa. Drugi, prav tako igralci, me bolje razumejo. Ljudje, ki me ne poznajo, večinoma obsojajo moje igranje iger, ampak I don’t give a damn!

Drugače o tebi – kaj študiraš, kateri so tvoji hobiji …

Študiram Medijske komunikacije, zadnji letnik magisterija. Trenutno sem na Erasmusu v Nemčiji. Nemčijo sem izbrala zaradi klana in zaradi Gamescoma – igračarskega sejma v Kölnu.

Hobiji – berem stripe, igram računalniške igre, družim se s prijatelji, hodim ven. V pravem svetu sem normalna punca in nihče ne bi rekel, da igram igre.

Torej ti LoL ne zasede vsega časa?

V zadnjem času igram LoL, Cs:Go, Guild Wars 2 in Heartstone.  Večino časa igram LoL, ampak ko rabim pavzo, igram Heartstone. Ko hočem igrati s klanskimi kolegi, igram Cs:GO.

Igre sem začela igrati že, ko sem bila majhna. Nintendo N64. Potem sem dobila PlayStation 1 in najljubša igra mi je bila Crash Bandicoot. To sem igrala po cele dneve. Ko sem bila stara 9 let, sem dobila prvi računalnik. Na njem je bila igra Quake. Potem sem začela igrati Unreal Tournament s fanti v šoli. Prva igra, ki sem jo resno igrala, je bil Counter strike 1.6. Igrala sem ga 7 let. S klanom smo se udeleževali tekmovanj na Hrvaškem, v Bosni in Srbiji. Pred tremi leti sem presedlala na LoL, ki ga igram že od prve sezone.

AnaSilentScr3am (3)

Je v Nemčiji kaj drugače kot recimo v Sloveniji ali na Hrvaškem?
V Nemčiji je gaming scena veliko bolj razvita kot pa tukaj, pri nas. Köln je ena od prestolnic igralske scene v Evropi. Pri nas ljudje niso navajeni videti ženske igrati računalniških iger in dobila sem precej negativnih komentarjev od kolegov na fakulteti in od ljudi, ki področja ne poznajo.

Zakaj meniš, da je tako?

Ker iger ni v medijih in ljudje niso navajeni. Ne vedo, kaj je e-šport, da je ponekod priznan kot povsem običajna služba.

V Sloveniji imamo revijo Joker, ki se ukvarja z opisovanjem igralske scene in le redke članke v dnevnih časopisih. Koliko to pomanjkanje po tvojem mnenju pripomore k dojemanju medija video iger?

Veliko. Zaradi pomanjkanja in pristranskega predstavljanja iger v medijih imajo ljudje hude predsodke in niso seznanjeni s situacijo – niti s hitrostjo razvoja in pomenom rastoče gaming scene.

Zdaj si na izmenjavi v Nemčiji in si pred magistrsko nalogo. Kako naprej?

Svojo izmenjavo in magistrsko nalogo bom razvijala v smeri gamifikacije. Upam, da bo to po zaključku študija vodilo k zaposlitvi v industriji iger.

Ano je mogoče spremljati tudi na njenem facebook profilu na facebook.com/AnaSilentScr3am.

Fotografija: Dinko Šimac

Lektorirala: Katarina Kikec