EBEC Maribor 2016

Na Fakulteti za elektrotehniko, računalništvo in informatiko v Mariboru je 9. in 10. marca med 12.00 in 18.00 uro že peto leto zapored potekalo lokalno inženirsko tekmovanje EBEC Maribor, ki so ga organizirali študentsko društvo BEST Maribor (Board of European Students of Technology) s podporo dekana dr. Boruta Žalika, ter s pomočjo ŠOUM-a, Centra Eksperimentov Maribor in drugih partnerjev. Namenjeno je vsem študentom Univerze v Mariboru, ki se želijo preizkusiti in izkazati v miselnih ter praktičnih izzivih.

Kaj je »EBEC«?

EBEC je kratica za European BEST Engineering Competition in je evropsko študentsko inženirsko tekmovanje, ki velja za največji tovrsten študentski dogodek na stari celini in poteka po skoraj vseh priznanih tehniških univerzah v Evropi.

Kakšna je nagrada?

Zmagovalci poleg drugih številnih praktičnih nagrad dobijo priložnost, da napredujejo na regijsko tekmovanje EBEC Alpe-Adria, ki bo letos potekalo v Ljubljani, kjer se bodo pomerile zmagovalne ekipe iz lokalnih tekmovanj v Ljubljani, Zagrebu, Gradcu, Erlangnu in Mariboru. Zmagovalci te stopnje pa odpotujejo na prestižni EBEC final, ki bo letos potekalo v Beogradu, na njem pa se pomerijo najboljše evropske ekipe inženirjev.

Kaj se je dogajalo 1. dan?

Zmagovalna ekipa 1. dne SOE.

Prvi dan je potekalo »skupinsko načrtovanje« (team design), kjer so udeleženci preizkušali svoje sposobnosti na različnih tehniških in tudi naravoslovnih področjih (iznajdljivost, zmožnost sodelovanja in učinkovita komunikacija znotraj ekip, dopolnjevanje idej ter kreativnost). Ekipam so bile predstavljene določene naloge, zraven pa jim je bil dodeljen še material za izvedbo in omejen čas za izdelavo naprave. Letošnja tema je bila sestaviti tehtnico in zmagovalci so bili ekipa SOE.

Kaj pa se je dogajalo 2. dan?

Zmagovalna ekipa 2. dne Team++.

Drugi dan tekmovanja pa je zaznamovala t. i. »študija primera« (case study), kjer je bila ekipam opisana realna težava, za katero je bilo potrebno v omejenem času praktično poiskati podrobno, a hkrati preprosto, ugodno, ter najbolj inovativno rešitev, ki bi jo bilo mogoče izpeljati kot resnični projekt. Letošnja tema je bila Kako učinkovito ločeno zbirati odpadne plenice v gospodinjstvih in zmagala je ekipa imenovana Team ++, katerim je pri ideji imela veliko vlogo stroka – računalništvo. Njihova ideja je temeljila na avtomatizaciji robotske roke, ki zazna vrečko za smeti posebne barve in pravilno loči določene odpadke. Idejo, ki so jo zasnovali, bi bilo možno izvest tudi v praksi. Fantje so izjavili, da so se prijavili iz radovednosti in da se jim je zdela odlična priložnost, da se izkažejo ter družijo. Pravtako so rekli, da se nameravajo prijaviti tudi naslednje leto.

Vir informacij: Maja Dimoska (glavna organizatorka)

Avtorica članka: Hana Pohajda
Fotografija: Nina Katarina Bračko in Hana Pohajda

Invalid Displayed Gallery

O avtorju / Hana Pohajda

Moji hobiji so oblikovanje, druženje s prijatelji, kolesarjenje, vožnja z longboardom, branje, gledanje dobrih filmov in potovanje. Periferija se mi je zdela dobra izbira, ker se lahko preizkusiš na raznih področjih, kot so fotografija, snemanje, pisanje člankov, oblikovanje, montiranje, ... Prav tako se mi zdi super, ker pridobiš izkušnje, ki ti lahko v prihodnosti pridejo prav.

Hana Pohajda