KRVODAJALSKA AKCIJA NA TEHNIŠKIH FAKULTETAH

Študentski svet Univerze v Mariboru je v sodelovanju z Rdečim križem Slovenije, v ponedeljek, 15. maja organiziral krvodajalsko akcijo Tehniških fakultet.

Krvodajalske akcije potekajo dvakrat na leto, že več kot desetletje. Organizatorji so načeloma zadovoljni z dobrodelnostjo študentov in tudi drugih darovalcev, čeprav bi lahko glede na velikost fakultete in število študentov, bil prispevek veliko večji. Za lažje razumevanje celotnega postopka, sem tudi sama darovala kri in pridobila nekaj pomembnejši informacij krvodajalske akcije in tudi posebno izkušnjo.

KDO LAHKO DARUJE?

Kri lahko daruje vsaka oseba med 18. in 65. letom starosti, ki tehta vsaj 50kg in je dobrega zdravja. Moški lahko darujejo vsake 3 mesece, ženske pa vsake 4 mesece. Na odvzem krvi moramo priti spočiti, popiti dovolj tekočine in pojesti nemasten obrok hrane

KAKO SE PRIJAVIŠ?

V tem sodeluješ na dva načina. Lahko se prijaviš v spletno bazo krvodajalcev in povabili vas bodo na krvodajalsko akcijo v bližini vašega doma. Lahko pa na odvzem krvi greste na vseh mestih, kjer potekajo redne krvodajalske akcije.

KAKO POTEKA ODVZEM KRVI?

Vsak krvodajalec ob sprejemu najprej da svoje podatke in izpolni anketo, nato gre v laboratorij na odvzem vzorca krvi in h zdravniku. Sledi odvzem krvi, kjer ležite v udobnem stolu medtem ko vam medicinska sestra v razkuženo mesto zabode iglo.  Kri se zbira v zaprt sistem plastičnih vrečk. Krvodajalcu se navadno vzame 450ml krvi, količina se razlikuje od višine posameznika. Kri se kasneje tudi predela, tako da s svojim prispevkom pomagamo več kot le eni osebi.  Odvzem poteka 5-10min.

Mesto vboda kasneje močno povijejo, da preprečijo podkožno krvavitev. Po tem sledi še malica.

Zraven darovanja krvi, pa je bilo možno izpolniti tudi pristopno izjavo darovalca organov in tkiv po smrti. Z darovanjem krvi lahko naredimo veliko spremembo v življenju popolnega neznanca in skrbimo za bolj vesel in boljši svoj jutri, kakor tudi za nekoga drugega.

Nastja Bučak
Maruša Lešnik (fotografija)

O avtorju / Melanie Lorenčič

Periferija se mi zdi super, ker se lahko udeležim dogodkov in potem svoje delo tudi objavim ter širim. Ob tem sodelujem z ljudmi, ki nas veselijo podobne stvari, skupaj lahko naredimo enkratne stvari. Moji hobiji so predvsem delo z živalmi, fotografiranje in druženje s prijatelji.

Melanie Lorenčič